DGA Kft. – Átfogó lean bevezetés (tréning, gyártósziget felépítés, kanban rendszer bevezetése, 5S módszer)
A Devecseri Gépgyártó és Automatizálási Kft. (DGA Kft.), illetve jogelődjei majdnem fél évszázados múltra tekintenek vissza. A cég jelenleg két telephelyén folyik termelés. A cég fő profilja a fémszerkezetgyártás. Egyedi, illetve kisszériás gyártás folyik mindkét gyáregységben, az elkészült termékeket elsősorban külföldre exportálják. Fő felhasználási területek, ahová a cég szállít: munkagépek alkatrészei, kikötői darualkatrészek. A DGA Kft. filozófiája, hogy minél teljesebb körű szolgáltatást biztosítson az ügyfeleinek, ennek érdekében komoly technológia fejlesztések után az alapanyagok beszerzésétől és előkészítésétől kezdve a késztermék előállításáig minden műveletet képes a cég saját telephelyein belül elvégezni.
Fejlesztési területek
A Hexolut Consulting és a DGA Kft közötti együttműködés már 2006-ban elkezdődött. A cégvezetés felismerte, hogy a versenyképesség megőrzésének és növelésének leghatékonyabb eszköze a fejlesztés. Fejlesztés címszó alatt pedig nem csupán technológiai innovációra került sor, hanem a gyártási- és támogató folyamatok átvilágítása is elkezdődött.
Tanácsadóink a fejlesztési területek azonosítása után egy hosszú távú fejlesztési programra tettek javaslatot, majd ennek a fejlesztéssorozatnak el is kezdődött a megvalósítása. A fejlesztési projektek kidolgozása és bevezetése lépésről-lépésre történik, folyamatos tanácsadói támogatással.
Elvégzett tevékenységek
1. Lean tréningek
A fejlesztéseket vezetőknek tartott lean képzéssel kezdtük. A Lean bevezetése kapcsán hisszük, hogy az egyik lényeges kérdés a megfelelő kommunikáció, a dolgozók és vezetők bevonása. Ennek pedig egyik igen hatékony eszköze a tréning. A tréningjeink során nem csupán a folyamatfejlesztési módszerek bemutatására kerül sor, hanem a résztvevőket igyekszünk a folyamatfejlesztés fontosságára ráébreszteni és támogatóvá tenni.
2. Gyártószigetek tervezése és bevezetése
A klasszikus, ún. „műhelyrendszerű” gyártásban próbaszigeteket alakítottunk ki. A DGA Kft. mérnökeivel, dolgozóival közösen terveztük meg és indítottuk el az első gyártószigetet (a közös munka során a módszertan átadására is sor kerül, ez a „tapasztalva tanulás” elve). A pozitív tapasztalatok nyomán, a cégvezetés komoly feladatot adott nekünk: a teljes gyártást át kell szervezni, olyan módon, hogy termékcsaládok (ahol lehet) gyártószigetben kerüljenek előállításra.
3. Kanban rendszerek bevezetése
A gyártószigetek bevezetése előhozott egy újabb problémát, melyet már az első sziget indításáig meg kellett oldanunk, ez pedig az anyagellátás kérdése volt. A fémszerkezet-gyártásban különösen problémás az anyagmozgatás, hiszen általában nagyméretű/nehéz elemeket kell mozgatni. Itt is súlyos probléma volt az alkatrészhiány miatti állásidő. Ennek a problémakörnek a megoldására kanban rendszert vezettünk be, melynek köszönhetően az említett problémák megszűntek.
4. Layout tervezés
A technológiai fejlesztések és épületbővítések miatt szükséges volt a gyártó- és raktárfelületek átszervezésére is. A cégvezetés felkérésének eleget téve támogattuk az épületek elrendezési terveinek kidolgozását.
5. Minőségfejlesztési technikák tréning
A minőségbiztosítási részleg dolgozóinak vezettünk a korszerű minőségfejlesztési technikákról szóló, gyakorlatorientált képzést. Az eszközök ismeretében a gyártás támogatása hatékonyabban tud megvalósulni.
6. Lean bevezetés folyamatos támogatása
Az együttműködés kezdetétől fogva tanácsadóink folyamatosan jelen vannak a fejlesztéseknél. Szakmai támogatást és felügyeletet biztosítunk, nyomon követjük a fejlesztéseket, további javaslatokat teszünk.
Elért eredmények
Ennél az ügyfelünknél elsősorban az elért eredmények átfogó jellegét szeretnénk kiemelni. Az elmúlt évek alatt elsősorban vezetői és mérnöki szinten lehet gondolkodásbeli változást tapasztalni. A fejlesztések folyamatosak (még a válság idején is) és eljutnak a gyakorlati bevezetésig (sok cégnél a tervek szintjén megreked a dolog). A fejlesztési igények részben a dolgozóktól erednek, a dolgozók bevonása azóta is rendszeresen megtörténik, működő folyamat. A megvalósított fejlesztések működnek, az esetlegesen megváltozott körülményekhez (pl. visszaesett rendelésállomány) hozzáigazítják a fejlesztéseket, korrigálják azokat.
Az elért eredmények a számok nyelvén, röviden:
– Termelékenységnövekedés a gyártószigetek bevezetésével: +28%
– Belső anyaghiányok miatti állásidő drasztikus csökkentése
– Átláthatóbb, egyszerűbb gyártásszervezés
– Radikálisan csökkent anyagmozgatási utak
– Érezhető (4%-os) minőségjavulás
– Egyszerűbb, helytakarékosabb anyagtárolás
– Felszabaduló területek
Összefoglalva: a cégvezetés a pozitív tapasztalatok és a nyitott gondolkodás miatt a lean bevezetése mellett döntött, a fejlesztéseket a teljes gyártási területre ki szeretnék terjeszteni.